Bb Krem Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Yeniden Merhaba.. Ten makyajının fondötenden daha masum olan ürünlerinden biri Bb Krem nasıl kullanılır ? En iyi bb kremler hangileri merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

BB krem “beauty balm” yani güzellik kremi kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Bb Krem aslında renkli nemlendirici gibi makyaj ürünleridir diyebiliriz. Fondöten kadar ağır kapatıcılığı ve yapıya sahip olmayan bb kremler daha hafif, ince yapıda, az ve ya orta derecede örtücülük sağlayan renkli nemlendiricilerdir. Yüzünüzde herhangi bir sivilceyi kapatmak istediğinizde yeterli derecede kapatamaz. Eğer bir sivilceyi kapatmak istiyorsanız ya yüksek kapatıcılık sağlayan bir fondöteni tercih etmeli ya da kapatıcı (concealer) ile o bölgeyi kapatmalısınız. Yani bb krem, cc krem ve ya renkli nemlendiriciler yüzde ağır kapatıcılık sağlamazlar.

Bb krem ve ya renkli nemlendirici gibi ürünleri ben genellikle yüzü pürüzsüz, temiz olan ve kapatıcılığa ihtiyacı olmayan kişiler için öneriyorum. Tam sizin ürününüz. Bende genellikle renkli nemlendiri uygulamayı daha çok seviyorum. Uzun zamandır kullandığım renkli nemlendiricilerden biri de Nars Pure Radiant Tinted Moisturizer. Daha önce de Renkli Nemlendirici Nedir ve Nasıl Kullanılır bundan bahsetmiştim. Yazıma linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kısacası; Bb kremler sıvı fondöten kıvamındadır. Renkli nemlendiricilerden pek farkı yoktur. Ayrıca çoğu güneş koruma faktörüde içermektedir.

Bir de CC kremler vardır. CC krem color correcting yani renk eşitsizliklerini giderici olarak bilinen bir makyaj malzemesidir. Cilt rengini aydınlatan bazlardır. Kıvamları ise Bb kremden biraz daha hafiftir. Hafif olmasından dolayı özellikle sivilceye yatkın yağlı ciltler tercih etmelidirler. C ve E vitaminleri içerirler. Eğer yanaklarınız kırmızıysa ve ya cildinizde eşitsizlikler varsa CC krem kullanabilirsiniz.

BB Krem Nasıl Kullanılır ?

Bb Krem’i cilt tipinizi göz önüne bulundurarak seçmelisiniz. Kuru, yağlı ve ya normal cilt tipleri için bb kremler bir çok markada bulunur. Kremi uygulamanın yolları fondöteninizi ve ya renkli nemlendiricinizi uyguladığınızdan pekte farklı değildir aslında. Bana kalırsa bu tarz ince yapıdaki ten ürünleri dağıtmanın en güzel sonucu parmakların vereceğini düşünüyorum.

Dilerseniz yaymak için fırçada kullanabilirsiniz. Yüzünüze az miktarda bb krem sürün. Daha sonra fondöten fırçası ve ya düz kıllara sahip bir fırça ile bu kremin tamamını iyi bir şekilde dağıtın.

Son olarak sünger ile dağıtmak istiyorsanız su ile ıslatarak nem verdiğiniz ve ya kuru olan makyaj süngeri ile yüzünüze sürdüğünüz ürünü pıt pıt hareketler ile dağıtın. Yüzünüze bastırır gibi değil, daha nazik hareketler ile dokundurup bırakarak yedirmeye çalışın. Alın, burun, yanaklar ve çeneye çok az miktarda uygulamanız tüm gün sizin için yeterli olacaktır. Eğer kalıcılığını arttırmak istiyorsanız kullandığınız Transparan Pudra ile makyajın tamamı bittikten sonra büyük bir fırça ile geçebilirsiniz. Pudra kullanmayı sevmiyor ve daha nemli bir bitiş olmasını istiyorsanız Sabitleyici Makyaj Spreyi kullanabilirsiniz.

Kremler ile ilgili yazımız burada sona eriyor. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve kendiniz için faydalı bilgiler bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Herkese sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.