Ekim ayındaki İtalya gezisinden bir başka uğradığım yer ise Bergamo ili oldu. İtalyanın Lombardiya bölgesinde yer alan Bergamo kuzeyde bulunmakta. Milanonun 40 kilometre kuzey doğusunda kalmaktadır. Neler oldu nereleri gördüm, merak ediyorsanız Bergamo İtalya Gezi yazımı okumaya devam..

4 günlük Macaristan Buda peşte seyahati sonunda İtalya seyahatimiz başlamış oldu ve İtalya Bergamo Hava alanına (Orio al Serio) indikten sonra da macera başladı. Bergamo oldukça büyük bir şehir. Bergamo Hava alanından Milano ya sık sık (10-15 dakikada bir) kalkan otobüslerle (autostradale) tek kişi 5 Euro ya gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 saatte Milano da olabiliyorsunuz.

Bergamo İtalya Gezisi, en keyif aldığım gezilerimden birisiydi. İtalyanın görülmesi gereken şehirlerden biri. Ekim ayında bile hava oldukça güzel ve güneşliydi.

Bergamo İtalya Gezi 2
al Castello San Vigilio 14 Bergamo

Bergamo Gezilecek Yerler

Castello San Vigilio

Bergamo İtalya Gezi sırasında keşfettiğim ve gezilecek yerler listesine eklediğim size önerebileceğim Castello San Vigilio yani Bergamo Kalesi yer almakta. Etrafı tamamen ağaçlık ve ormandan oluşan kaleye merdivenlerden çıkıp daha sonra da küçük bir tahta köprüden geçip girebiliyor ve en üste çıkıp Bergamo manzarasını tepeden izleyebiliyorsunuz. Havası ve doğası itibariyle oldukça temiz olan Castello San Vigilio Kale çevresi görülmeye değer yerler arasında. Manzaranın tadını çıkartıp birkaç fotoğraf çektikten sonra aşağıya doğru indik. Bergamo İtalya Gezi özellikle belirtmeden edemeyeceğim konulardan birisi de bu kale etrafında insanların çok fazla gelip yürüyüş ve koşu yaptıkları. Yürüyen, koşan ve bisiklet süren Bergamo halkı özellikle sabah erken saatlerde buralarda spor yapıyorlar. İtalyanlar spor yapmayı seviyor ve İtalyanın birçok şehrinde yürüyen ve bisiklete binenleri görmeniz büyük olasılık.

Bergamo İtalya Gezi 3
Castello San Vigilio Bergamo
Bergamo İtalya Gezi 4
San Vigilio 15 Bergamo, Lombardiya İtalya

Bergamo Castello San Vigilio dan indikten sonra sol yolu takip edip yürüdük. Yürüyerek restoranların ve mis gibi ağaçların güzel doğanın içerisinde yer alan sokaklarında yürüyüp binaları gördük. Tabi ki fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedik..

Bergamo İtalya Gezi 5
Bergamo

Bergamo da Nerede Kalınır?

Sorusuna ben  Bergamo İtalya Gezi boyunca maceracı ruhumdan dolayı 2 günlük arabada konakladığım için direkt bir yer öneremesem de şehir merkezinde kalabileceğiniz birçok Otel bulunmakta. Benim Bergamo gezi rehberim bu şekilde gerçekleşti. Umarım sizlerde keyifli vakit geçirirsiniz.

Bergamo İtalya Gezi 6

Bergamo da Ne Yenir?

100 Montaditos de oturup İtalyan Costadoro Coffee kahvemizi içip İtalyan usulü kahvaltı yaptık. Kruvasan ve Cappucino ile birlikte tabiki… İtalyanın kahvaltı anlayışı kruvasan ve kahveden oluşmakta. Bizim Türk kahvaltısı gibi bol çeşit bir kahvaltı beklememelisiniz. Eğer Türk restoranı bulabilirseniz ki ben sokaklarda gezerken birkaç kez kebap ve döner restoranlarına rastladım buralarda kahvaltı da yapabilirsiniz. Fakat başka bir ülkeye gitmişken oranın lezzetlerini tatmak da ayrı bir keyif verecektir. 1890 dan bu yana yer alan bir İtalyan kahve markası olan  Costadoro Coffee  yi incelemek ayrıntılı bakmak isterseniz sitesine ulaşabilirsiniz. 100 Montaditos Restoranı 2000 yılında kurulmuş ve adresi Largo Porta Nuova,7 de bulunmaktadır.

Ayrıca sokaklarda bulabileceğiniz birkaç bakery (fırıncı) den alabileceğiniz tatlı, tuzlu poğaça çeşitleriyle de kahvaltı yapabilirsiniz benim deneyimlediğim gibi.

Bergamo İtalya Gezi 7
İtalyan Kahvaltısı

Costadoro Coffee de keşfettiğim İtalyan harikalarından biri olan sandviç içinde peynir ve domates ile birlikte sunulan petso sosunu anlatmadan edemeyeceğim. Aslında bu sosu makarnalara kullanıyorlar fakat oturduğumuz kafe de sandviç’in içerisine sürülmüş halde tattık. Petso sosu içerisinde fesleğen ve sarımsak olan yeşil görüntüdeki ve tadı benim için oldukça lezzetli olan bir sos. Benim gibi geç kalmış olup henüz tatmayanların tatmasını tavsiye ederim. Bergamo İtalya Gezi bu şekilde geçti umarım en kısa zamanda sizler de deneyimlersiniz.

Bergamo İtalya Gezi 8
Genova Petso Sosu

Bergamo İtalya Gezi sırasında çok keyif aldığımı belirtemeden edemeyeceğim. Gittiğim en güzel gezilerden biriydi. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere Sevgiler..

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.