2017 Ekim ayında ziyaret ettiğim İtalya’nın gidilecek yerler listesinde yer alan Como Gölü Gezi bize bölgeyi iyi ki gidip görmüşüz dedirtti. Bu iki kişilik çok güzel geçen İtalya seyahatimde Como Gölünü görme fırsatı da buldum. Eğer sizinde yolunuz İtalya ya düşerse mutlaka doğal harikalardan biri olan Como Gölüne uğramayı unutmayın derim. Karşısında İsviçre Alpleri’nin bulunduğu doğal güzellikleri bize sunmakta olan göl muhteşem bir manzara ve tertemiz bir havaya sahip. Öyle ki buraya bizim gibi uğrayan turist sayısı oldukça fazla.

İtalya’nın kuzeyinde kalan Como Gölü Gezi sırasındaComo Lombardiya bölgesinde bulunmakta. İtalya’nın en büyük üçüncü gölüdür. Benim iyi ki dediğim çok keyif aldığım ve gidip görme fırsatını bulduğum Como gölünde birçok şehir vardı. Bunlardan birkaçını sizler için derledim.

Como Gölü Şehirler : Bellagio, Lombardiya, Como, Lecco, Torno ve Pognana Lario. Tüm bu şehirler ve daha fazlası Como Gölünün kıyısında yer almakta. Bu şehirler benim uğradığım yerler. Bir de Varenna, Menaggio, Cernobbio, Colico, Laglio, Lenno, Dongo, Blevio, Brienno ve Sala Comacina kasabaları yer almakta.

Como Gölü Gezi 1
Como Gölü Alpler

Como Gölüne Nasıl Gidilir?

Öncelikle ben nasıl gittiğimden bahsedeyim. Hava alanının içerisinde birçok araba kiralama şirketi bulunmakta ve bu şirketler kiralama bedeli yanı sıra depozito da istemekteler. Bergamo hava alanında bulunan rent a car dan “Sixt” araba kiralama şirketinden araba kiralayarak gittim. 2 gün için 160 Euro ya kiralamıştık. Sitenin Türkçesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca İtalyan Sixt şirketinin sitesinin linkine de buradan ulaşabilirsiniz. Eğer 2 kişi gitmeyi planlıyorsanız Fiat 500 ile rahatça gezebilirsiniz. Küçük araba kiralamanız birçok açıdan özellikle park yönünden size fayda sağlayacaktır. Tamamen teknolojiden faydalanarak Google haritalar uygulamasından Como Gölünü konumlandırıp gittik. Milano dan Como ya yaklaşık 1,5 – 2 saat sürmüştü. Özellikle bizim gibi gece yola çıkıp ertesi günün sabahında Como Gölünde uyanmak isterseniz gece yolların boş olduğunu ve rahat bir yolculukla göle varabileceğinizi temin edebilirim.

Como Gölü Gezilecek Yerler?

Como Gölü Gezi sırasında gezilecek yerler açısından oldukça geniş yelpazeye sahip olan ve Göl kıyısında yer alan birçok kasaba bulunmakta. Benim ilk olarak uğradığım yerlerden biri Torno görülmesi gereken, sevimli etrafında geniş pencereli ve çıkık çiçeklerle süslü balkonlu evlerin ve kiliselerin bulunduğu küçük bir sahil kasabası. Torno bana Fransız aktris Brigitte Bardot’u ve onun filmlerini hatırlattı.

Torno da göle karşı manzaralı Portioli kafe de oturup kahvaltı yaptık. Adres ise, Via Cerca 24 Caleppio di Settala. Bu arada İtalya da kahvaltı kruvasan ve kahve den ibaret. Benim ayrılmaz kahvaltı ikilim ise çikolatalı ve ya marmelatlı kruvasan ve cappucino olmuştu. Ara sokaklarında bir aşağı bir yukarı gezip manzaranın güzelliğine hayran olabilirsiniz.

Como Gölü Gezi 2
Como Gölü Torno
Como Gölü Gezi 3
Como Gölü Torno
Como Gölü Gezi 4
Como Gölü Torno

Como Gölü Gezi sırasında geçtiğimiz ve keşfettiğimiz Como yollarında araba ile gezenlerin yanı sıra motosiklet ile gezenlerin sayısı da oldukça fazla. İtalya da özellikle Milano da  genellikle bizim kiraladığımız Fiat 500 gibi küçük arabalar ve motosikletler oldukça revaçta. Vespa kullananların sayısı da bir hayli çok.

Como Gölü Gezi 5
Como Gölü

Bellagio

Como da gezmeyi en çok sevdiğim ve en kalabalık en turistik bölgelerden biriydi. Oldukça kalabalık olan bu kasaba birbirinden lüks mağazalar ve otellerle dolu. Bellagio da bir gün geçirmek yetmeyenler için bu kasabada konaklama fikri güzel olabilir. Uzun ve dar yukarıya doğru çıkan birçok güzel sokakları ve yol üzerinden sağ ve sol taraflarda bulunan saatçi, hediyelik eşya ve giyim dükkanları bulunmakta.

Bu sokaklarda romantik akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranları ve oturup göl manzarasına karşı sıcak kahvenizi yudumlayabileceğiniz birçok kafe bulunmakta. Como Gölüne giderseniz Bellagio kasabasına mutlaka uğrayıp gezmenizi tavsiye ederim. Binalar yine İtalyanın birçok yerinde olduğu gibi çiçeklerle süslü balkonlara ve uzun pencerelere sahip. O kadar güzel görünüyorlar ki hemen hemen hepsinin fotoğrafını çekmek istiyor insan.

Como Gölü Gezi 6
Como Gölü Bellagio
Como Gölü Gezi 7
Como Gölü Bellagio

Lecco, Como Gölünün kıyı kasabasından biri, şirin ve görülmeye değer bir bölge. Oldukça fazla bina ve restoranların bulunduğu Lecco da benim gibi güzel bir geçirebilirsiniz. Lecco da birbirinden güzel renkli turuncu, sarı binalar bulunmakta. Kendine has ve yörenin lezzetlerinin sunulduğu restoranlarının yanı sıra, Lecco da Mc Donalds bulabilmeniz de mümkün. Lecco da gezebileceğiniz noktalar biraz daha kısıtlı olsa da gezmeyi seviyorsanız görülmeye değer bir bölge.

Como Gölü Gezi
Como Gölü Lecco

İtalya Bergamo

Daha önce yazısını yazmış olduğum İtalya Bergamo Gezisi yazımada linkten ulaşabilir harika manzaralı fotoğrafları inceleyip bir sonraki gidilecek yerler listenize belki bir yer eklemiş olursunuz. Sevgiler..

Como Gölü Gezi 8
Como Gölü Lecco
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.