Merhabalar.. Bugünkü yazımda sağlıkla ilgili bir konudan bahsedeceğiz. Hepimizin adını sıkça duyduğu yaptığı ve ya bazılarımızın adını bilmesine rağmen detoks neye yarar diye soru işaretlerinin olduğu Detoks suyu hazırlayacağız. Evde kendiniz basit yollarla yapabilirsiniz. O zaman başlayalım. Yalnız bu yazıda diyet ve ya detoks suyundan bahsederken doktor kontrolü olmadan direkt kendiniz bir işlem uygulamayın. Detoks suyunu yapıp tüketebilirsiniz fakat yiyeceklerinizi de aksatmamalısınız.

Detoks Neden Yapılır ? Detoks Neye Yarar ?

Detoks yapılmasındaki amaçların başında vücudumuzda bulunan zararlı toksinleri atmak geliyor. Detoks yaparken asit oranını ph 7 oranında tutmaya çalışmamız gerek. Sadece detoks diyeti yapmak değil buradaki amaç aynı zamanda egzersiz yapmak bu sayede de zehirli toksinleri atmış oluyoruz. Yani hem beslenmeye dikkat etmek hem de egzersiz yaparak sağlıklı bir hayat prensibini oluşturmak. Sağlıklı beslenmeye benzer yazılarımdan biri olan Chia Tohumu Faydaları, Diyeti ve Kinoa Nedir,Kinoa Salatası Tarifi ile bilgi edinmek istiyor ve merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

Her Sabah Yapabileceğiniz Bir Detoks Suyu

Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1-2 rendelenmiş zencefil
  • 1 adet sıkılmış limon suyu
  • 1 su bardağı  ılık su
  • İsterseniz bir tutam himalaya tuzu

Bu karışımı sabahları yapıp içebilirsiniz. Söylememde fayda var denediğim ve ya güven duyduğum bir şey olduğu için sizlerle paylaşıyorum. Bu karışımı yaparken günde 1 den fazla tüketmeyin. Herşeyin aşırısı iyi olmayacağı gibi vücudumuza faydası olmasını istiyorsak sabırlı olmamız gerektiğini unutmayın.

Detoksta Ne Yenir ?

Detoks diyeti ile vücuttaki zararlı toksinler atılıyor. Peki bu süreçte ne yenir ? Bu diyeti yapmak için diyet boyunca ekmek, tahıl ürünleri, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar kesinlikle tüketilmiyor.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır ? Ne İşe Yarar ? 2

Detoksla kaç kilo verilir ? 

En çok sorulan sorulardan biri olduğunu düşünüyorum. Araştırmalarıma göre detoksta hızlı zayıflama yoktur. Toksin atarak zayıflama işlemi vardır. Kısacası yağ yakmayı sağlıyor.

Detoks Ne Demek ?

Detoks bazı etkenlerden dolayı kirlenen vücudumuzun belirli bir sürede toksinlerinden arındırılması ve temizlenme işlemidir. Tabiri caize içimizi yıkamak gibi de diyebiliriz. Kötü etkenlerden kastım; yaşam tarzı, kirli hava, yanlış ve kötü beslenme, ağır yiyecekler gibi çevresel faktörlerdir. Bunların temizlenmesinde detokstan yardım alabiliriz.

Vücudumuz zaten kendisini her gün detoks işleminden geçirecek şekilde çalışıyor fakat arada bizim de buna katkıda bulunmamız hiç fena olmaz. Karaciğerlerimiz toksinlere bir filtre görevi gibi görüp kimyasalları nötrleştirir ve böbreklerin kolay bir şekilde dışarı atabileceği hale getirirler.

Vücudumuzu en çok yoran besinler; hayvansal proteinler, süt ürünleri, beyaz ekmek, alkol, glikoz içeren besinler, şekerli atıştırmalıklar bunlarla katkı maddelerini içimizde bulundurmuş oluyoruz.

Detoks Suyu

Çevresel faktörlerinde etkisiyle vücudumuz iyice yoruluyor. Bu yüzden detoks bize bu toksinleri atmada yardımcı oluyor. Sebepsiz yorgunluklarınızın, baş ağrılarının, sinirliliğin, soğuk algınlığın, boğaz ağrısının, anksiyete ve depresyonun, zayıflayan bağışıklı sisteminin sebebi bu faktörler olabilir. Bunlar detoks ihtiyacımız olduğunu gösteriyormuş. Kolay hastalığa yakalanmamak için beslenmemize dikkat etmek çok önemlidir. Bu yüzden ne yediğinize ne içtiğinize her zaman dikkat etmeli ve gün içerisinde yeteri kadar vitamin almalı böylece bağışıklık sisteminizi yüksek tutmalısınız. Örnek vermek gerekirse kış aylarından grip gibi viral hastalıklara yakalanmamak için beslenme konusunda bol C vitamini içeren portakal, mandalina tüketmek gibi. Onun haricinde sıkı giyinmek, ince ve sizi soğuk tutacak kıyafetler tercih etmemek, bol su tüketmek, akşamları ıhlamur gibi sıcak içecekler tüketmek vesaire..

Detoks Ne Zaman Başlar ?

İstediğiniz herhangi bir zaman detoks suyu hazırlayarak detoks diyeti yapmaya başlayabilirsiniz. Bu kişinin kendine kalmış birşey.

Detoks Ne Sıklıkta Yapılmalı ?

Ne sıklıkta detoks yapacağımız yaşa ve ihtiyacımıza göre değişebilir. Bunun için uzman kişilere sormanız gereklidir. Fakat belli aralıklarla detoks yapmak hepimizin gerekli olduğu birşeydir.

Detoks Kaç Gün İçilir ?

1 hafta 10 gün boyunca detokslar yapmak diye birşey yoktur. Fakat ayda bir kez detoks yapıyorsanız sağlıklı besleniyorsanız 1 günlük detoks sizin için yeterli olacaktır. Fakat dilerseniz 2-3 gün detoks uygulayabilirsiniz. Asla 1 hafta ve ya daha uzun süre yapmayın. 1 -2 gün yapmak yeterlidir.

Detoks suyu hazırlanışı ve ne işe yaradığı ile ilgili yazım size umarım bilgi açısından biraz fayda sağlamıştır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.