Merhabalar.. Bugün size biz kadınların en sevdiği makyaj malzemelerinden biri olan eyeliner hakkında sürme teknikleri, çeşitleri gibi ve daha bir çok bilgi paylaşmak istiyorum. İlk olarak en basit soru ile başlayalım. Eyeliner nedir ve Çeşitleri nelerdir ?

Eyeliner Nedir?


Eyeliner, göz kenarlarına çizgi çekmek için kullanılan bir tür göz kalemidir. Biz kadınların kendini daha iyi hissetmesini sağlayan hem özel hem de normal günlerde kullandığımız makyaj malzemelerinden biri. Özellikle son 10 yıldır oldukça revaçta olan eyeliner aslında çok uzun yıllardır kullanılıyor. Likit, kalem ve jel olmak üzere genel itibariyle 3 farklı çeşidi vardır. Cat eye, ince, kalın ve ya dağınık bir şekilde yapabileceğiniz bir çok farklı stili bulunuyor. Bu stillerden hangisinin en çok sizin göz şeklinize yakışacağını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Eyeliner Çeşitleri Nelerdir ?

Eyelinerlar 3 temel tip olarak bulunmaktadır. Bunlar; kalem, likit ve jeldir.

Kalem Eyeliner uygulanması en kolay olan türüdür. Ancak bazen jel veya sıvı eyeliner kadar yumuşak veya kalın bir şekilde yayılmaz. Yine de ben kalem eyeliner’ı özellikle yeni başlayan ve yapamadığını düşünen genç kızlar için tavsiye ediyorum. Zaten bir çok şey gibi bu da siz pratik yaptıkça zamanla gelişecek. Önce kolay olan ile başlayarak zamanla çok daha güzel ve kuyruklu eyeliner çekebildiğinizi göreceksiniz.

Jel Eyeliner mattır ve kolayca kayar. Bazen sürerken küçük potlar oluşabilir. Bu yüzden bana göre kullanması en zor eyeliner çeşididir. Genellikle profesyonel makyözler jel eyeliner’ı sıkça televizyon, katalog ve gelin makyajlarında kullanırlar. Makyöz teyzem de özellikle kanal makyajlarında jel eyeliner’ı tercih ediyor. Daha kısa sürede, hızlı ve kolay bir şekilde çekmek istiyorum diyorsanız bulaşmayın derim.

Likit Eyeliner çekmesi kolay ve benimde en sevdiğim çeşitten biridir. Her yaş tipi için idealdir. Genellikle küçük bir fırçalı tüpe veya bir fırça ucuna sahip “kalem stiline” sahiptir. Uygulandıktan sonra kuruması biraz zaman alabilir. Matlaşan ve ya parlak biten tipleri mevcut.

Renkli Eyelinerlar Farklı Efektler

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 1

Yalnızca siyah değil renkli ve simli çeşitleri de mevcut tabiki. Özellikle Coachella Festivali gibi festival zamanlarında sıkça renkli ve simli eyelinerlı makyajları hepimiz görüyoruz. Yeri gelmişken, Coachella Makyajıma da ayrıca linkten göz atabilirsiniz. Kahverengi, daha kalın çekilmiş, simli eyeliner ve ya göz içerisine nude kalem çekme trendlerini bu senede göreceğiz gibi. Özellikle mavi renkli çeşidini kahverengi ve büyük gözlü kişilere çok yakıştığını düşünüyorum.

Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner sürmenin bir çok yöntemi ve göz yapınıza göre sürebileceğiniz çeşitleri var. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta göz yapınıza göre doğru olanı seçmeniz ve sürüş teknikleridir.

Göz Yapınıza Göre Mükemmel Eyeliner Sürmek için 6 Basit Adım

Sizi kötü gösterecek hiçbir eyeliner yoktur, ancak bazı ipucuları ile gözlerinizin güzelliğini arttırabilir ve daha simetrik görünmelerini sağlayabilirsiniz. Herkesin göz şekline göre sürme tekniği değişiklik göstermekte. Gelin göz şeklinize göre nasıl sürmeniz gerektiğinizi birlikte inceleyelim.

Asimetrik Gözler

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 2

Bir göz diğer gözünüzden büyük ise her iki gözünüzü eşitleminize yardımcı olacak astar tekniği ile sürmelisiniz. Siyah Eyliner ile kirpik çizgisi boyunca, iç köşeden dış köşeye kadar. Dış köşede daha geniş görünmesi için göz üzerinden başlayarak kalınlığın arttırılması ile sürebilirsiniz. Bu sürüş tekniği bakışlarınızaki çekiciliği arttırmaya yardımcı olacaktır.

Düşük Göz Kapaklılar

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 3

Göz kapakları, gözlerinizinkinden daha geniş olduğu yanılsamasını yaratmaktır. İlk olarak, göz bölgesini hafifletmek ve açmak için iç köşelerde far fırçası ile kapatıcı kullanın. Sonra, gözünüzün dış üçüncü kısmında, siyah bir eyeliner kullanarak bir “V” şekli oluşturun ve daha sonra kalın bir kanat oluşturmak için M.a.c. Rebeleyes gel liner ürünü ile çok rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Geniş Göz Yapısı

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 4

Çok çeşitli görünümler yapabilir ve hepsini zarif bir şekilde taşıyabilirler. Öyleyse cesur olmakta fayda var. Yukarıda gösterdiğim farklı efekt verme görselindeki renkli ve simli eyelinerları da rahatlıkla kullanabilirler. Bu göz şekli üzerinde gerçekten kalın bir kedi gözü deneyebilirsiniz. Su geçirmez bir siyah kalemi kullanarak, gözünüzün iç köşesinde küçük bir “V” oluşturun. Ardından sıvı bir astar ile hattın üzerinden geçin ve rugan bir görünüm için dış köşeden dışarı doğru kanatlayın.

Küçük Göz Yapısı

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 5

Küçük gözlerini genişletmek için, göz kapağının çevresine bir kıvrık gölge uygulayın. Ardından, kirpik çizgisi boyunca siyah renkli bir kalem kullanın. Dış köşelerdeki gölge miktarını artırarak koyu kahverengi bir göz farı ile parmak uçlarınızla ve üstüne sürün. Alt kirpik çizgisi boyunca siyah astar / kahverengi gölge açılanını tekrarlayın. Son olarak, göz kapağının üst dış köşelerine kabarık bir göz farı fırçası kullanarak açık pembe bir allık uygulayın. Gözü daha büyük göstermeye yardımcı olması için de gözün iç kısmına beyaz ve ya nude göz kalemi uygulayın.

Badem Göz Yapısı

Eyeliner

En güzel göz şekillerinden biridir. Çünkü hemen hemen her göz makyajı yakışır. Hem hafif çekik hem de büyük gözlere sahiptirler. Badem gözlerinizi vurgulamaktan çekinmeyin. Hem ortadan hem de gözün en iç kısmından ince ve kalın eyelinerlar çekebilirsiniz. Her iki stilde size yakışacaktır. İç üst ve alt kirpikleri gözlerinizin etrafına su geçirmez bir kohl kalemle hizalayın, sonra üst ve alt kirpik hatlarının dış köşelerini lekeli bir fırça ile lekeleyin. Daha sonra, yumuşatmak için tunç gri bir gölgeyle doldurun ve kırışıklığı vurgulamak için bronzlaştırıcıyı kullanın.

Monolid Göz (Uzak Doğu – Kore)

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 6

Makyaj yapması zor göz şekillerinden biridir. Fakat yalnızca ince çizgiler çekmek zorunda olduğunuz algısına kapılmayın. Fotoğraftaki gibi kalın çizgiler de çekebilirsiniz. Ürünü üst kapaktan yukarı doğru uzatın, böylece alt kapaktaki kat astarınızı gizlemeyecektir. Kirpik çizgisi boyunca içten dış köşeye uygulayın ve gözün bittiği yerde durun. Ayrıca, küçük bir leke fırçası kullanarak uzun göstermek için dış köşelerinede sürebilirsiniz.

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 7
Büyük formatta görmek için tıklayın

Yeni Başlayanlar İçin Eyeliner Nasıl Sürülür?

Bu konudan tamamıyla ayrı bir yazımda daha önce de bahsetmiştim. Benim yeni başlayanlar için tavsiyem kesinlikle hatalı çizgiler yapmaktan korkmamalarıdır. Hatalı ve yanlış çizgiler çizin ki bir dahaki sefere daha başarılı olabilir ve ne yapmamanız gerektiğini daha net bilirsiniz. Öncelikle ince ve kısa çizgiler ile başlamanızı öneriyorum. Göz şeklinize hem kalın hem ince eyeliner yakışıyor olabilir, hiç farketmez bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Başlangıç olarak Kalem ve ya Likit eyeliner ile başlayın. Nyx, The Body Shop, Flor Mar ve ya Maybelline markalarının ürünleri başlangıç için oldukça ideal.

Başlangıç olarak ortadan ve ince bir eyeliner çekmenizi öneririm. Benim göz yapımdan dolayı göz pınarlarımın en başından değil de ortadan yarım çekerek bu şekilde daha çok yakıştığını ve göz tipime uygun olduğunu düşünüyorum. Öncelikle kirpik diplerinize ince noktalar koyarak başlayabilirsiniz. Bu ince noktaları takip ederek uzun çizgiyi oluşturabilirsiniz. Son olarak kuyruk yapmak için ise kaşınızın bittiği kısıma doğru hafif yukarı ince bir kuyruk çekebilirsiniz. Kuruması için 10-15 saniye kadar hiç dokunmayıp bekleyin.

Eyeliner

Ayrıca eyeliner çekmek için önereceğim bir başka yöntem ise ilk olarak siyah kalem ile kirpik diplerinizden ince bir çizgi çizerek başlamanız. Sonrasında üzerinde likit ve ya kalem hangisini kullanıyorsanız geçebilirsiniz. Bu yöntemi bende ilk zamanlarda kullandım ve oldukça yardımcı olmuştu.

Benim şu ana kadar kullandığım ve en beğendiğim üründen biri ise Chanel Eyeliner oldu. Mat bitiş sağlaması, fırçasının ince ve esnek olması, çabuk kuruması ve sürümünün kolaylığından dolayı kesinlikle en sevdiğim ürün oldu. Linke tıklayarak ürünle alakalı görsellere ve daha detaylı görüşlerime ulaşabilirsiniz. Bir diğer sevdiğim eyeliner ise Lancome Monseiur Big. Bu eyeliner’ın özelliğide hem kalın hem ince çizgiler çizebiliyor olmanız. Aslında fırçasından dolayı kalın eyeliner yapmak için tasarlanmış bir ürün fakat benim elim alışık olduğu için rahat bir şekilde ince de çekebildim. Siz de deneyerek aynı şekilde kalın ve büyük çekebilirsiniz. Bazen ince yerine kalın çekmeyi seviyorum. Ayrıca aynı isimli ürünün daha meşhur olan bir de rimeli mevcut.

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 8

Eyeliner Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bir anda uzun bir çizgi çekmeye çalışmayın.
  • Yavaş yavaş ince ve kısa çizgiler ile devam edin.
  • Kirpik diplerinizin en dibinden çekmeye çalışın.
  • Kirpik diplerinize küçük noktalar koyup o noktaları takip eden ince bir çizgi çekebilirsiniz.
  • Fırçanın ucu ile çok bastırmadan çizgiler çizmeye çalışın.
  • Kuyruğu yaparken hafif yukarı doğru yapın.
  • Eğer eyeliner çekerken kuyruğunu eşit yapamadıysanız ve ya bir tarafı kaydıysa, hemen kulak çubuğu ile o bölgeyi temizleyin ve kaldığınız yerden çekmeye devam edin.
  • Kalın eyeliner çekmek istiyorsanız tek seferde yapmak yerine iki kez üzerinden geçerekte kalınlaştırabilirsiniz. Ya da bunun için kalın olan versiyonları da mevcut. Yukarı da da bahsettiğim gibi Lancome Monseiur Big bu ürünlerden biri.
Eyeliner

Eyeliner sürerken cildinizi yüzünüzün yanından çekmemeye çalışın. Bazen bu yüzü germe işlemini bende yapıyorum. Genelde germeyin deselerde bu şekilde yaptığım zamanda düzgün çizgiler elde edebiliyorum. Aslında bu biraz deneyerek görebileceğiniz bir durum. Biraz dağınık hale gelirse, çizginizi makyaj temizleyici pamuklu bir bezle temizleyin.

Göz Şeklinize Göre En İyi ve Kalıcı 10 Eyeliner Sürme Teknikleri 9

Kapatıcı ile yamuk çekilen eyeliner çizgisinizi örnekteki gibi düzeltebilirsiniz. Kulak çubuğuna az miktarda kapatıcı alarak yanlış çektiğiniz yerin üzerine geçerek kapatabilir ve farınızı da düzelttikten sonra tekrar üzerinden eyeliner çekebilirsiniz. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve sizin için faydalı olur. Bir sonrakinde görüşmek üzere. Hepinize sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.