Merhaba herkese.. Bugünkü yazımda Günlük Makyaj nasıl yapılır, nasıl olmalı ve günlük hafif makyaj için gereken malzemelerden bahsedeceğim. Benimde kendimde çoğunlukla uyguladığım bir takım yöntemleri ve bazı en beğendiğim kullanışlı bulduğum, işinize yarayacağını düşündüğüm Günlük Makyaj Malzemeleri sizlere tavsiye edeceğim.

Günlük Makyaj Nasıl Olmalı ?

Bana göre sade herkesin tenine ve yüz şekline yakışabilecek doğal tonları içeren bir makyaj günlük makyajdır. Günlük Makyaj yapımında en temel basit ürünler vardır. Bu ürünleri bulundurmanız gerekir. Ürünlerin haricin de herkesin kendi yüz şeklini tanıması yüzüne nelerin yakışıp yakışmadığını bilmesi makyaj tekniklerinden kolaylık sağlar. Eğer uzun ve oval bir yüz şekliniz varsa iş daha kolaylaşır. Çünkü uzun yüzlere hemen hemen herşey yakışır. Günlük sade makyaj tekniklerinde genellikle yüz zaten oval hale getirilir. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz bronzer uygulaması yapılarak yüz kemikleri belirginleştirilip yüzü daha uzun gösterme işlemi uygulanır. Makyaj tekniklerini doğru bile doğru uygulayınca iyi sonuçlar almak net ve kolaylaşır.

Günlük Makyajda Neler Kullanılır ? 

Bir takım malzemeler vardır ki günlük hafif makyaj da olmazsa olmazlardır. Günlük Makyaj malzemelerini saymak gerekirse;

 • İyi bir fondöten, bb krem ve ya renkli nemlendirici
 • Kapatıcı
 • Far
 • Rimel
 • Eyeliner
 • Bronzer
 • Highlighter
 • Ruj ve ya Dudak Kalemi
 • Dudak Nemlendiricisi
 • Pudra

Günlük Makyaj Malzemeleri Nelerdir ? Günlük Hafif Makyaj Yapımı 6

Günlük Makyaj için malzemelerimiz bu kadar. İyi bir günlük doğal makyaj için bu malzemelerin olması yeterlidir.

Günlük kolay Makyaj da olması gerekenlerden biri öncelikle cilt tonunuza uygun bir fondöten. Cilt tonunuza uygun ince yapıda fondöten seçmeyi unutmayın. Bana göre fondöteni en iyi dağıtmanın yolu da parmaklar. Ben her zaman parmaklarımla dağıtıyorum. İsterseniz sünger ve ya fırça da kullanabilirsiniz tabi.

Günlük Makyaj Malzemeleri Nelerdir ? Günlük Hafif Makyaj Yapımı 7

Far makyaj için olmazsa olmazlardan biri değil fakat günlük makyaj için seçebileceğiniz en güzel tonlar tabiki de kahve tonları ve ya bronz tonlardır. Bunun için ben her günlük makyajımda kullandığım far paleti ise Urban Decay Naked 2 Far Paleti. İçerisinde genellikle kahve tonları var. En iyi tonları ise; Bootycall, Choper, Tease, YDK ve Half baked. İçlerinde en beğendiğim renk ise tabiki de Tease. Genellikle bunların hepsini günlük makyajımda kullanabiliyorum.

Günlük Makyaj Malzemeleri Nelerdir ? Günlük Hafif Makyaj Yapımı 8

Farları uygulamadan önce Mac Paint Pot Painterly far bazını kullanıyorum. Farın daha uzun süre kalmasını ve rengini daha iyi vermesini sağlıyor.

Günlük Makyaj Malzemeleri Nelerdir ? Günlük Hafif Makyaj Yapımı 9En iyi rimel markası ne ?  diye soracak olursanız benim deneyimlerime göre şu ana kadar kullandığım en iyiler Lancome ve ya Benefit They’re Real Rimel. Mac rimellerini orta derece de iyi buluyorum.

Kaşlar için önerebileceğim kaş jeli Benefit Browvo olabilir.

Eğer pudrayı fondöten üzerine sürecekseniz şeffaf olması gerekiyor.

Rimeli de uygularken; Rimel sürmenin püf noktaları ile alakalı ayrı bir yazıda bahsetmiştim.

Günlük göz  makyaj eyeliner olmadan olmaz bence. Bu yüzden günlük olarak eyeliner ürününü far olmadan bile sade bir şekilde kullanabilirsiniz. Eyeliner çeşitleri; jel eyeliner, keçe uçlu eyeliner ve likit olmak üzere 3 çeşitten oluşuyor. Benim şu sıralar severek kullandığım şu zamana kadar da en memnun kaldığım eyeliner ise daha önce yazısını yazmış olduğum ve ne maceralar yaşadığım (yurtdışında kaybolması vs..) bu yüzden unutamadığım Chanel Eyeliner. Bana göre en iyi eyelinerlardan biri şu anda. Yazıya linke tıklayarak ulaşabilir ürünün artılarını ve eksilerini görebilirsiniz. 🙂

Bronzer için Chanel le Soleil tan de Chanel, Benefit Hoola ve ya Nars Laguna kullanabilirsiniz. Elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüzün daha ince ve kemikli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Allık yüzün yanak kısmına uygulanıp tatlı ve canlı görünmemizi sağlayan bir ürün. Ben bayılıyorum. Daha önce yazdığım kayısı tonlarındaki Mac Margin Allık ve ya pembe tonlarında Nars Orgasm allıklara bakabilirsiniz.

Highlighter ise burun ucuna elmacık kemiklerin üzerine ve üst dudağa uygulanarak daha burnun kalkık görünmesini ve o kısımları vurgular.

Günlük Makyaj Malzemeleri

Estetik merkezlerinde yapılan bir takım başka uygulamalar var ki bunlar da kaş kontür, microblading kaş, kalıcı ruj, dudak kontürü ve kalıcı makyaj gibi. Daha önce bu tekniklerin hiçbirini denemedim fakat uzman kişiler tarafından yapıldığında iyi sonuçlar alındığını en yakınlarım tarafından biliyor ve görüyorum. Eğer sizlerin bunlar ile alakalı bilgileri varsa bana iletebilirsiniz.

Günlük Makyaj Malzemeleri Nelerdir ? Günlük Hafif Makyaj Yapımı 10

Günlük Makyajın Püf Noktaları

Makyaj uygulamaları sırasında bazı püf noktaları vardır. Bunlar; dudakları daha dolgun göstermek, gözleri daha büyük göstermek, yüzü inceltmek gibi..

 • Gözleri daha büyük göstermek için beyaz göz kalemi gözlerin içine uygulamanız gerekiyor. Bu bilinen en basit yöntemlerden biridir zaten.
 • Kahverengi göz kalemi ve ya siyah göz kalemi ile gözleri derinlik katarak bakışlarınızı daha dramatik daha çekici hale getirebilirsiniz. Her durumu göz önünde bulundurarak akmaması için de suya dayanıklı göz kalemi kullanabilirsiniz.
 • Dudakları daha dolgun göstermek için dudak kalemi kullanmak. Dudak kalemi ile dudak çizgisini daha belirgin hale getirebilirsiniz. Uygularken çok fazla bastırmayın kalemin ucunu çok sivri yapmayın ve dış köşelere daha hafif sürerek içe doğru koyultun. Ve dudağın orta kısmına lipgloss uygulayın böylece dudaklar daha dolgun görünecek.
 • Unutmayın çok ürün kullanmak daha güzel görünmek değildir önemli olan az ürün ve doğru bölgelere sürmektir.

Günlük Makyaj Malzemeleri ve sade makyaj nasıl olmalı konulu yazımdan umarım keyif almışsınızdır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.