Herkese merhaba.. Bugün hint yağı bitkisi yani ricinus communistan elde edilen bu yağdan bahsedeceğim. Hint yağının faydalarını zaten bir çok kişi tarafından bilinir ama bende deneyimlerimi paylaşmış olacağım.

Yağların bir çok şeye var. Hint yağınında hem cilde hem saçlara faydası bulunuyor. Saçlarımın kötü olduğu bir dönemde beslemesi ve güçlendirmesi için çevremdekiler hint yağını tavsiye ettiler. Bende tavsiyelere uyup biraz da araştırdıktan sonra denemeye karar verdim. Şu an yaklaşık 10 gündür kullanıyorum ve bariz bir değişme gördüğümü söyleyemeyeceğim ama kesinlikle bir iyileşme söz konusu. Saçlara nem verdiğini ve parlaklık kazandırdığını düşünüyorum. Geliyorum bilimsel olarak bilinen faydalarına..

Hint yağının faydaları

Hiç Yağının Cilde Faydaları

Saçta olduğu gibi ciltte de faydalı bi yağ.. Doğal olarak nemlendirme özelliğine sahip. Su kaybını önleyerek nemi cilde muhafaza ediyor. Bir kaç damla damlatarak tüm cilde yapıp kullanabilirsiniz. Nemlendirme özelliğinin haricinde iltihap önleyici etkisi var. İçinde ana yağ asidi risinoleik iltihap sökücü özelliği var. Ağrıları da hafifletiyor. Ayrıca candida denilen genelde diş eti iltihapları, diş eti enfeksiyonlarında görülen bir mantar türünün iyileşmesinde de büyük bir rol oynuyor. Bu bölgelerin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Hint Yağının Faydaları (Saç ve Cilt) 1

Hint Yağının Saça Faydaları

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben hint yağının saçıma iyi gelmesi için almıştım. Birkaç gün kullandıktan sonra iyi geldiğini keşfettim. Fakat Çam terebentin yağı ve argan yağı ile birlikte karıştırıldığında çok daha iyi geldiğini duyduğum için daha doğrusu aktarım o şekilde kullanmamı tavsiye ettiği için üçünü karıştırarak uyguladım ve iyi geldi.

Hint yağının faydaları

Aynı şekilde kaş ve kirpiklere de sürerek gürleşmesini sağlayabiliyorsunuz. Hatta isterseniz bir damla alıp tüm yüze nemlendirici gibi gece yatmadan önce de sürebilirsiniz.

Özellikle hasar görmüş saçların saç derisinin güçlenmesini sağlıyor. Düzenli olarak kullanmakta fayda var. Düzenli olarak kullanıldığında saç tellerini besliyor ve esneklik kazandırıyormuş. Kepek gibi sorunları da ortadan kaldırıyor. Benim kepek problemim yok fakat iyi geldiğini daha önce de duymuştum. Saçı yumuşattığıda kesinlikle artıları arasında. Bi aralar saçlarımı zeytinyağlı sabun ile yıkıyordum. Sabunun saçları nasıl kuruttuğunu bilirsiniz. Saçımı kuruttuğu için çok az sabun sonrasında şampuan kullanmaya başladım. Hint yağını da arada bir sürünce çok daha yumuşaklık kazandığını gördüm.

Hint yağının faydaları

Özellikle çam terebentin yağı ile birlikte kullanıldığı zaman hint yağının saçın gürleşmesine de yardımcı olduğu söyleniyor. Henüz bir gürleşme olmadı ama umarım olur…

Kabızlığı Önlüyor

Ayrıca bağırsakları çalıştırarak kabızlık önlediği söyleniyor. Geçici kabızlık problemi yaşıyorsanız deneyin derim. Çünkü bir çok kişi tarafından faydası görülmüş. Dikkatinizi çekebileceğini düşündüğüm Hindistan Cevizi Yağının Faydaları başlıklı yazıyıda inceleyebilirsiniz.

Hint yağının faydaları ile ilgili benim söyleyebileceklerim bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.