İtalya’ya Gitmek İçin 10 Neden.. Eğer İtalya’ya gitmek istiyorsanız “Nereleri gezmeli ?, Nerede ne yemeli ? ” gibi soruların tamamını bu yazımda bulabilirsiniz. Bana sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa yorum kutucuğuna sorunuzu bırakabilirsiniz..

İtalya’ya Gitmek İçin 10 Neden

1) Milano: Milano özellikle Moda haftasının yer aldığı ve moda şehri olarak anılan şehirlerden biri. En büyük ve en lüks mağazaların bir arada bulunduğu bir şehir. Galleria Vittorio Emanuele, Duomo Di Milano, Castello Sforzesco Milano ve Navigli Milano da gezilip görülecek yerlerin başında gelir. Duomo di Milano ve Galleria Vittorio Emanuele birbirine oldukça yakındır. Aynı şekilde Castello Sforzesco (kale) da öyle. Güzel sokakları arasında birçok kafe ve restoranın bulunduğu bir yer Milano.

İtalya Castello Sforzesco Milano
İtalya Castello Sforzesco Milano
İtalya Milano
İtalya Milano

2) İtalya Tarihi: Rönesans reformunun olduğu ülkelerden biri olduğu için İtalya bu yüzden oldukça ilgi çekici tarihi yapılara ve binalara sahip. Birbirinden ihtişamlı ve güzel yapılar bütün şehirlerinde bulunmakta. Oldukça zengin bir tarihe sahip İtalya bizim tarihimiz gibi.

3) Romantik şehri Venedik: Sular altındaki güzel ve romantik şehir Venedik başlı başına İtalya ya gidilmesi gereken sebeplerden bir tanesi. Venedikte konaklamak isterseniz birçok otel bulabilirsiniz ve genellikle temiz konaklama yerleri. Kanalların olduğu bölge araç trafiğine kapalı. Genellikle dar sokakları olan Venedikte küçük sokaklarında yürümek bile insana keyif veriyor. Venedikte Gondol Turu yapabilirsiniz. Turların hepsinde Büyük Kanaldan geçiliyor. Ayrıca San Marco meydanını gezebilirsiniz.

Venedik
Venedik
Venedik
Venedik
San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

4) Moda: Modanın başkentinden biri de İtalya da bulunan Milano şehri. Sokaklarında her an moda çekimlerine rastlayabiliyor insan ben metrodan iner inmez daha Milanoya adım attığım anda moda çekimi vardı Duomo Di Milano yapısının tam önünde. Eylül ayında başlayan Moda Haftası tüm bir hafta boyunca sürüyor ve dünyaca ünlü top modellerinin yanı sıra modacıların tasarımları ile sokaklarda yer alıyor. Özellikle modayla yakından ilgili olan kişilerin bu moda haftası esnasında gitmesi yararlı aynı zamanda da keyifli olacaktır. Keşke moda haftası zamanına denk getirebilseydim diyorum bende.

5) Como Gölü: Como Gölü başlı başına İtalya’ya gitmek için tek yeterli sebep bence. Herkesin hayatında bir kere görmesi gereken yerlerden biri oldukça da romantik bir yer. Buraya ister aileniz isterseniz eşiniz ve ya sevgiliniz ile birlikte gidebilirsiniz. Arkasında İsviçre Alplerinin bulunduğu Como gölü tam bir aşık olunacak manzaraya sahip bence. Biz Como Gölüne ulaşım olarak hava alanında kiraladığımız araba ile gittik. Tamamen navigasyon yardım ile zorlanmadan bulduk. Nereler gezilir ve nerede ne yenir gibi daha detaylı bilgi almak isterseniz daha önce yazdığım Como Gölü yazıma bakabilirsiniz.

İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü
İtalya Como Gölü

6) Roma: İtalya da bulunmak istemenin en güzel nedenlerinden biri belkide Roma şehri. Herkesin aklına İtalya denince ilk gelen şehirdir Roma. Meşhur İtalya aşk çeşmesi (Trevi Çeşmesi) İtalyanın Roma şehrinde bulunuyor. Herkesin dilek tutup sağ eli ile omzu üzerinden bozuk para attığı çeşme. Trevi, İtalyanca 3 yol demek çeşmenin bulunduğu meydana çıkan 3 yol bulunduğundan dolayı bu adı koymuşlar. Ayrıca Phanteon da Romada bulunmakta. Güzel sokakları ve İspanyol Merdivenleri, Via del Corso da yer alan arena, tiyatro ve daha birçok antik kalıntıların olduğu şehirlerden biri Roma. Roma da bulunan en ünlü yerlerden biri de Colosseum anfitiyatrosu Roma imparatorluğu zamanında  Gladyatörlerin dövüşlerinin yapıldığı yerlerdendi. Ayrıca Roma da müzeye gitmek isterseniz Santa Maria del Popolo ziyaret edebilirsiniz.

7) Müzeler: İtalya da bulunduğum süre boyunca gidip gördüğüm yerler sadece şehrin dışındaki yapılar değildi. Ünlü Rönesans ressamı, mimarı, mühendisi Leonardo Da Vinci Müzesine de gittik arkadaşlarım ile birlikte. Ve bu müze oldukça zengin gidip görülmeye değer müzelerden biriydi kesinlikle. Eğer İtalya ya giderseniz ve müze gezmeyi seviyorsanız uğramanızı tavsiye ederim. Yalnız bu müze en az 2 saatinizi alacak haberiniz olsun.

İtalya Leonardo Da vinci Müzesi
İtalya Leonardo Da vinci Müzesi
İtalya Leonardo Da vinci Müzesi
İtalya Leonardo Da vinci Müzesi
İtalya
İtalya

8) İnsanları ve Vize Alma Kolaylığı: Vize verme açısından da en kolay ülkelerden biri olan İtalya ve İtalyan insanları gerçekten cana yakın ve konuşkanlar. Ayrıca Türkleri nerede görseler anlıyorlar ve çok seviyorlar hatta bazen Türkçe selam veriyorlar. Biz ve İtalyanlar görünüş olarak Akdeniz ikliminden dolayı birbirimize benziyoruz aslında. Hatta birkaç kez beni kendilerine benzetip İtalyanca yol tarifi istediler.

9) İtalya Plajları: En güzel sahillerden bazıları da İtalya da bulunmakta. Bu sahillerde ister güneşin keyfini çıkartabilir, isterseniz denizin tatlı sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Aile ve ya arkadaşlar ile gezilebilecek plajlardan bazıları ise Tavşan Plajı ve La Pelosa Plajları. En ünlü olanı ise Tavşan Plajıdır. Akdeniz ülkesi olduğundan dolayı genellikle sıcak bir iklime sahip bu yüzden yaz tatili yapılması için gereken tüm güzelliklere sahip İtalya.

Tavşan Plajı
Tavşan Plajı

İtalya da Nerede Ne Yenir?

10) Leziz Yemekleri : İtalyan yemekleri başta Pizzası olmak üzere Türk mutfağından sonraki en güzel mutfaklardan biri benim için İtalya mutfağı. Neden diyecek olursanız. İtalya’ya gitmiş ve pizzasını, makarnasını tatmış biri olarak söylüyorum ki en lezzetli pizzayı orada yedim. Penne ile oldukça meşhur olan İtalya da makarnasını da tatma imkanı buldum gerçekten lezzetliydi biraz acıydı ve bizim pişirme yöntemimizle kıyaslayınca biraz daha katı diyebilirim. İtalya da nerede pizza yenir? derseniz benim son seyahatimde gittiğim ve insanların kapısının önünde kuyruklar oluşturduğu (en ufak bir abartı yoktur) “Pizza Am” adlı restoran oldu. Kesinlikle İtalya’ya gidince “Pizza Am” de pizza yemeyi unutmayın derim.

Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra şans eseri aynı sırada Türklere rastladık ve sohbet etmeye başladık derken aynı masada İtalyan arkadaşları ile birlikte oturmaya karar verdik. Kalabalık bir masada (yaklaşık 10 kişi) hem sohbet ettik hem de bir yandan 3 büyük dilim ile gelen pizzaların tadına baktık. Burada pizzalar siz istediğiniz sürece gelmeye devam ediyor. Çeşit çeşit pizzalar balık ve lahanalı pizzadan tutunda domatesli meşhur peynirli pizzalarına kadar birçok çeşit bulunmakta. Arkadaşlarım ile doymasaydık 3 pizza çeşidi tattıktan sonra dahasını isteyebilirdik fakat o kadar doyurucuydu ki bizim için 3 çeşidin tadına bakmak yeterli oldu. İyi ki orada yedik dedirtti bize. Bu arada sırada beklerken herkese bir dilim pizza ve içecek dağıtıyorlar. Böylece sırada beklerken tüm İtalyanların da yaptığı gibi hem açlığınızı bastırmış hem de arkadaşlarınız ile sohbet etmiş oluyorsunuz. Burada gözlemlediğim şeylerden biri de şuydu; İtalyanlar yemek yerken aynı zamanda sohbet etmeyi çok seviyorlar.

Geri kalan fotoğraflar…

İtalya Bellagio
İtalya Bellagio
İtalya
İtalya Bellagio 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Sevgiler..

İtalya ile alakalı fotoğraflara aşağıdaki eklentiden bakabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.