Bugünkü yazımda kabak lifi kesesi ve kabak lifi faydaları ile alakalı bilgilendirmelerden bahsedeceğim. Benimde yeni bilgiye sahip olduğum bu ürün ile alakalı görüşlerimi sizlere bildireceğim. O zaman başlayalım..

Birçok faydası olduğunu okuduğum ve duyduğum bu ürünü hemen birlikte inceleyelim.

Kabak Lifi Nedir ?

Öncelikle bahsetmek istediğim konu ise kabak lifi nedir?.. Kabak lifi baklagiller familyasına ait çok hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen bir kabak türüdür. İri sarı çiçekleri vardır. İçerisinde birçok lif barındırır. Bu lifleri kabaklar kuruyunca kabuklarını sayarak elde ediyorlar.

Kabak lifi aslında bulaşık yıkamak için, bulaşık süngeri ve ya banyoda peeling görevini görerek ölü derilerden arınmamız için kullanılan bir üründür. Oldukça sert bir yapısı var. Siz mümkün olduğunca cildinizin tahriş olmaması için en yumuşak yapıya sahip olanını satın alabilirsiniz. Fakat kabak lifi su alınca yumuşayan bir yapıya sahip.

Kabak Lifi Kesesi ve Faydaları 4

Kabak Lifi Nasıl Yapılır?

Haziran ayında meyve vermeye başlayan kabakların sulanması ve gübrelenmesinde meyve verme miktarı ve zamanını etkileyebilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak zamanını kaçırmadan, aksatmadan gübreleme ve sulama yapmalısınız.

Her ekim işleminde olduğu gibi kabak lifi için de ilk olarak toprağın hazırlanması gerekmektedir. Kabak lifi bol nemli toprağı seviyor. Bu yüzden toprağın nemli olması daha iyi yetişmesi ve büyümesi açısından oldukça önemli bir rol oynar. Toprak eğer kurursa tekrar tekrar sulamanızda fayda var. Yetiştirme döneminen önce ve sonra toprağın gübrelenmesi gerekmektedir. Organik gübreler ve hayvan gübresi kullanılır. Organik gübre ile yetişen kabak daha fazla meyve verir. Dolayısıyla daha verimli olur. Ondan sonra tohumlar iç mekanda nisan ayının başlaması ile dikilebilir açık alanda ise don geçtikten sonra dikilir. Çünkü don zamanında zarar görebilir ve verimli olmaz. Lif kabağı metrelerce uzayabiliyor.

Kabak yemeği gibi pişirilerek ve ya yağda kızartılarak yenebilen bir sebze. Eğer yemek için kullanılacaksa fazla olgunlaşmadan yaklaşık 11-12 santim boya geldiklerinde toplanıyor. Daha sonra ise lif oluşuma başlıyor. Eğer lif amaç yetiştiriliyorsa meyveler iyice büyüyene kadar bekleniyor.

Kabak Lifi Kesesi ve Faydaları 5

Kabak Lifi Faydaları

Peki gelelim bu cilt bakımı açısından çok faydalı olduğu söylenen kabak lifinin faydaları neler?. Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Cilt bakımı açısında oldukça önemli olan bu ürün cildimizde peeling görevini üstleniyor. Yani bizi ölü derilerimizden arınmamız için yardımcı oluyor. Hem bu kadar uygun fiyatlı, hem doğal bir ürün hem de peeling görevi görüyor. Daha ne isteyebiliriz ki..

 • Peeling işlemi yapıyor olması ( cildi ölü hücrelerden arındırarak yenilenmemizi sağlıyor ),
 • Kabak lifi selülite iyi geliyor olması,
 • Sivilce gibi kötü görüntü oluşturan durumlardan bizi kurtarıyor olması
 • Kabak lifi kesesi ve faydalarından biri de kan dolaşımını hızlandırıyor olması,
 • Kabak lifi sivilce izleri içinde oldukça yardımcı olan bir ürün.
 • Bel, göbek, basen ve bacaklarda fazla yağların gitmesini sağlıyor.
 • Batık kıllara en iyi çözümlerden biri olmasıda diğer bir artısı olarak sayılmakta.

Peeling ile alakalı bir başka yazım ise Dudak peelingi nasıl kullanılır idi. Nasıl daha yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz merak ediyorsanız yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kabak Lifi Nasıl Kullanılır ?

Batık kıllara banyoda su ve biraz vücut jeli yada tercih ederseniz zeytinyağlı sabun ile ovalayarak sorunlardan kurtulabiliyorsunuz. Banyoda bu işlemi yaklaşık 2-3 dakika bu şekilde cildinizi çok fazla tahriş etmeden uygulayabilirsiniz. Bu işlemi başlangıçta haftada 1 kez yapmak daha iyi olacaktır. Daha sonra haftada 2 kez de uygulayabilirsiniz.

Kabak Lifi Yüze Kullanılır Mı ?

Evet kabak lifini yüzünüzde kullanabilirsiniz. Ben henüz kullanmadım fakat her ne kadar suya girince yumuşayan bir ürün olsa bile lif olduğundan dolayı yüzünüzü tahriş etmemesi açısında çok küçük parçalara bölerek hafif hafif cildinizi incitmeden uygulayabilirsiniz.

Nazik hareketler ile kullanmakta fayda var diye düşünüyorum.

Kabak Lifi Kesesi ve Faydaları 6

Kabak lifi fiyatı satın alacağınız yere göre değişmek olup 7 buçuk tl ye de 15 tl ye de bulabileceğiniz bi ürün. Kabak lifi kesesi Gratis gibi kozmetik marketlerinden kolayca bulabileceğiniz bir ürün. Hatta aktarlardan ve kabak lifi Watsons dan bulabileceğiniz bir ürün. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

Kabak lifi ile alakalı instagram da bulunan etiketlenmiş fotoğrafları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

2 Comments
 1. Kabak lifini tekrar kullanmadan önce nasıl temizleyebiliriz? Kabak lifini ne kadar süre sonunda değiştirmeliyiz?

 2. Merhaba..
  Kabak lifini su ve sabunla temizleyebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca uygun fiyatlı bir ürün olduğu için kirlendikçe yenisini alabilirsiniz. 5 – 6 ay sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.