Kontür Makyaj Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Herkese merhaba.. Geçen sene ve bu sene oldukça trend olan kontür makyaj birkaç yıl daha trend olacak gibi görünüyor. Peki bu makyaj tekniği nedir ve nasıl yapılır ? Bu teknikte gereken makyaj malzemeleri nelerdir ? Gelin yakından inceleyelim.

Kontür yüzün belirginleşmesini istediğiniz kısımlarını gölgelendirme tekniği ile daha vurgun hale gelmesi işlemine denir. Hani şu beğendiğiniz mankenlerin çıkık yüz hatlarına sahip olmak gibi bir şey. Elmacık kemiklerinin hemen altında kullanılması en fazla tercih edilen yöntemi. Böylece yüzü daha incelterek, küçük görünmesine yardımcı oluyor. Yüzünüzün daha sivri ve ince görünmesini istiyorsanız kontür makyaj yapabilirsiniz.

Özellikle Kim Kardashian ve Jenner kardeşlerin en çok kullandıkları makyaj tekniğidir. Bu makyaj tekniğinin aslında Kim Kardashian ile ünlendiğini söyleyebiliriz. Hem günlük hemde özel günlerde kullanabileceğiniz bir makyaj tekniği olan kontür uygulaması için gereken malzemeler; bronzer, aydınlatıcı (highlighter) ve concealer (kapatıcı).

Bu sene kontür makyajının ünlü olduğu kadar İnstagram makyajı da oldukça meşhurdu ve özellikle sosyal medyada en çok rastladığımız makyaj stillerinden biriydi. Bakalım daha ne kadar sürecek ?. Kontür Makyaj tekniğinin yanı sıra Strobing tekniği ve Baking tekniği gibi bir kaç teknikte bulunmakta. Strobing makyaj tekniğinde yüze aydınlık bir görünüm verilerek yüzün belirgin olmasını istediğiniz kısımları vurgulanıyor. Genellikle ışıl ışıl parlayan bir cilt ve çoğu ürün likit formda kullanılıyor. Özellikle likit aydınlatıcı bu makyajın baş kahramanlarından biri. Eğer benim gibi ıslak bitişli makyajdan hoşlanıyorsanız sizde severek tercih edeceksinizdir. Baking işlemi ise makyajda özellikle çok fazla pudra kullanılması ve bu sayede porselen bebek gibi bir görünüm elde etmek oluyor.

Bronzer hem kontür uygulaması için kullanıldığı gibi aynı zamanda güneşte yanmış gibi bronz bir görüntü elde etmek için de kullanılmaktadır. Ben günlük hayatta kontür tekniği yapmayı pek tercih etmiyorum. Daha doğal durduğunu düşündüğüm için sun kissed denilen görünümü yani bronzerları allık gibi hem yanaklarıma hem de alnımın köşelerine uygulayarak iyice dağıtıyorum. Bu şekilde beyaz tenimde daha bronz bir görüntü oluşturmuş oluyorum.

Bronzer Yüzün Hangi Kısımlarına Sürülür ?

Yukarıdaki fotoğraftada görebileceğiniz gibi beyaz kısımlar concealer (kapatıcı) koyu renkli boyanmış kısımlar ile bronzer ile yapılan kısımlardır. Stick formda bir bronzer kullanılmış. Siz de stick ve ya benim en çok tercih ettiğim Nars Laguna Bronzer gibi pudra formunda bir bronzer kullanabilirsiniz. Genellikle stick formda bronzerları dağıtmak biraz daha fazla zaman alır. Bronzer’ı elmacık kemiklerinizin tam alt kısmına, alnınızın köşelerine ve burnun iki kenarına sürmelisiniz. Burnu inceltmek için burun kenarlarına sürülürken, elmacık kemiklerinize belirgin bir şekilde sürmeniz ise yanaklarınızın daha zayıf ve yüzünüzün daha kemikli görünmesini sağlar.

Eğer pudra formunda bir bronzer kullanıyorsam sıkı ve yumuşak kıllara sahip bir bronzer fırçası ile ürünü iyice yaymaya çalışıyorum. Bronzer fırçasını birçok markada bulabilirsiniz. Fakat Real Techniques’in bronzer fırçası oldukça iyi iş görüyor, tavsiye ederim.

Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.