Macaristan Budapeşte Gezi Rehberimin ikinci yazısında Budapeşte de kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlginizi çekerse Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi  ilk yazıma linkten ulaşabilirsiniz.

Macaristan Budapeşte Gezilecek Noktalar

Gezilecek o kadar fazla yer vardı ki ve hepsini 4 güne sığdırabilmiş olmam büyük bir artı benim için. Böylece geri döndüğümde keşke buraya da gitseydim dediğim bir yer kalmadı. Sizin de eğer Budapeşteye gitme planınız olursa diye daha önce gitmiş biri olarak tavsiye vermeyi ve kendi deneyimlerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere) : Kahramanlar Meydanı Budapeşte de gezilmesi gereken meydanlardan biridir. Bunun harici bir de Fashion Street bulunmakta.

Cafe New York Budapeşte : Budapeşte de gördüğüm en güzel kafelerden biri hatta en güzeliydi diyebilirim. New York kafe oldukça ihtişamlıydı. İçeride canlı müzik eşliğinde kahvenizi yudumlayıp hoş vakit geçirebileceğiniz bir kafe.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 1
Cafe New York
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 2
Cafe New York

Dohany Sinagogu : Avrupanın en büyük Sinagogu olma özelliğine sahip Dohány Utcai Zsinagoga. Vaktiniz kalırsa mutlaka içeriye girmenizi tavsiye ederiz. Oldukça uzun kuyruklar oluyor Sinagogun başında fakat beklemeye değer.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 3
Dohany Sinagogu

Matthias Kilisesi : Matthias Kilisesi Budapeştenin Buda kısmında yer almaktadır. Buda kısmını biraz daha tarihi eserlerin olduğu kısım olarak nitelendirebilirim. Matthias Kilisesi mutlaka görülmesi gereken ve hafızama kazınan kiliselerden biri oldu benim için. İsterseniz kilisenin içerisine girebiliyorsunuz. O kadar büyük görünüyor ki tam 80 metre yüksekliği var kilisenin. Gotik mimarisi ile dizayn edilmiş ve oldukça görkemli bir kilise.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 4
Matthias Kilisesi
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 5
Matthias Kilisesi

Budin Kalesi : Budapeşte de gezip görülebilecek bir diğer yerlerden biri de Buda Kalesi. Macar Krallarının kalesiymiş. Özellikle Budin Kalesinin tepesinden Budapeşte yi yani Peşte tarafının manzarasını izlemek insana ayrı bir keyif veriyor.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 6
Budin Kalesi
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 7
Budin Kalesi
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 8
Budin Kalesi
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 9
Budin Kalesi Tepeden Görünüş

Varosliget Şehir Parkı : Bu park bildiğiniz parklardan değil daha önce gördüklerinize de benzemiyor. Varosliget Şehir Parkı oldukça büyük ve içerisinde birkaç tarihi bina, heykel çokça ağaç ve gölün de bulunduğu bir park. Vajdahunyad Kalesi park içerisinde yer alan çok güzel masal diyarındaymışsınız gibi his veren bir kale. Vrosliget Parkı Kahramanlar Meydanının arkasında bulunmaktadır. Kahramanlar meydanından yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz. Park tam 100 hektarlık alanı kapsıyor.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 10
Varosliget Şehir Parkı
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 11
Varosliget Şehir Parkı
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 12
Varosliget Şehir Parkı
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 13
Varosliget Şehir Parkı

 

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 14
Varosliget Şehir Parkı

Budapeşte de Nerede Yenir?

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberim sırasında yemek yemek için gittiğim mekanlardan biri de Mc Donalds oldu… Oldukça tarihi ve güzel bir binaya sahip olan Mc Donalds Keleti Budapeşte Nyugati Palyaudvar Tren İstasyonunun içerisinde bulunmakta.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 15
Budapeşte Mc Donalds
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.