Yurt dışına çıkma maceramın ilk olarak Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi ile başlayacağını tahmin edemezdim. Fakat böyle oldu ve iyi ki de oldu diyorum. Uzun zamandan beri istediğim şeylerden biriydi yurt dışına çıkıp farklı kültürler görmek. Budapeşte her ne kadar aklımda olan şehirlerden biri olmasa da gidip görünce iyi ki gelmişim dediğim ve mutlaka gelinmesi bu kadar kolay olan ve zorluk yaşamayacağınız bu ülkeyi özellikle Budapeşteyi sizin de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Macaristan’ın başkentidir. Budapeşte nüfus bakımından çok kalabalık bir şehir değil oldukça sakin ve geniş sokaklarında kimseye çarpmadan yürüyebileceğiniz bir şehir.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi yazımı 2 ye ayırmaya karar verdim çünkü o kadar çok gezilecek yer var ki daha ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmak istiyorum ve ilk yazıma başlıyorum.

Budapeşteye Nasıl Gidilir?

Budapeşteye Türk hava yolları ile yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun sonunda varmış oldum. Hava alanından indim ve hava alanının dışında bulunan merkeze giden otobüse bindim ve yaklaşık 25 dakika sonra Budapeşte merkezindeydim. Böylece Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi başlamış oldu.

Budapeşte Gezilecek Noktalar

St. Stephens Basilica : Gezilecek yerler o kadar fazla ki bir kere Buda ve Peşte diye iki ayrı kısmı var Buda biraz daha tarihi bir kısmı oluştururken Peşte biraz daha kalabalık ve daha modern yine tarihi yapılar var elbette. St. Stephen Basilica benim Budapeşte de ilk uğradığım bazilika oldu. Oldukça büyük olan bu yapı kesinlikle görülmeye değer yapılardan biri.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 2
St. Stephens Basilica
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 3
St. Stephens Basilica

Chain Bridge : Budapeşte de gördüğümüz en güzel ve tarihi özelliklerinden biri olan bu köprü özellikle akşamları yanan ışıkları ile birlikte adeta görsel şölen sunuyor. Geceleri izlemesi daha bir keyifli oluyor. Chain Bridge (Zincir Köprü) 1849 yılında yapılmış köprü. Ekim ayında Budapeşte oldukça soğuk oluyor. Birkaç kez bu köprü üzerinden geçtik tabi ki fotoğraflarda çektik. Buda ve Peşte yakalarına birbirine bağlayan köprülerden ve en güzel özellerinden biri Chain Bridge. Macarcası Lanchid’dir. Önerim köprüyü yürüyerek bir yandan da manzaraya bakarak geçmeniz.

Hatta köprünün şöyle bir hikayesi de var. Chain Bridge yani zincirli köprünün mühendisi Clark eseriyle çok gurur duyuyormuş ve bu köprüde kimsenin tek bir hata bile bulamayacağını söylemiş. O kadar ki bulan olursa bu köprüden intihar edeceğini söylemiş. Daha sonra küçük bir çocuk köprüde bulunan aslan heykellerinin dillerinin olmadığını söylemiş. Bunun üstüne mühendis utanmış ve köprüden atlayarak intihar etmiş. Tabii bu hikayenin şehir efsanesi olduğunu düşünüyoruz.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 4
Chain Bridge
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 5
Chain Bridge

Macaristan Devlet Opera Binası : Opera binası ilk girdiğim anda beni resmen büyülemişti. O kadar büyük ve güzel ki adeta filmlerde ki opera sahneleri hatırlattı. Macaristan Devlet Opera Binası mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri. Bilet alıp içeri girdikten sonra Opera Binasını görevli diğer turistler eşliğinde gezdik. Bütün odalarına ve opera dinlenilen odalara tek tek girip gördük. Daha sonra bizi mini konser bekliyordu. Mini konser de oldukça etkileyiciydi.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 6
Macaristan Devlet Opera Binası
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 7
Macaristan Devlet Opera Binası
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 8
Macaristan Devlet Opera Binası
Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 9
Macaristan Devlet Opera Binası

Fashion Street : Fashion Street birçok lüks mağazaların ve yöresel kıyafetlerin, hediyelik eşyaların satıldığı ve marketlerin bulunduğu bir sokak. Ayrıca restoran ve kafelerin de bulunduğu Fashion Street Budapeşte de gezmekten keyif alacağınız bir sokak.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 10

Budapeşte Ne Yenir?

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi sırasında keşfettiğim şeylerden biri Budapeşte de oldukça fazla Türk restoranı olmasıydı. Kebapçı, dönerci gibi hatta kahvaltı veren Türk restoranlarına birçok sokakta rastladım. Size “Fashion Street” de bulunan Anna Cafe den bahsetmek istiyorum. Anna Cafe de oturup istediğiniz kahveyi yiyebilirsiniz. Ben orada kahve içip bir de meyve salatası yemiştim. Meyveleri tazeydi bu yüzden memnun kaldım diyebilirim. Hem sokak o kadar güzel ki Anna Cafe yi bu yüzden yolunuz Budapeşteye düşerse gidip bir kahve içmenizi tavsiye ederim. Fashion Street de Zara’nın hemen karşısında bulunmakta.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 11
Anna cafe

Cafe Vian Budapeşte de oturup sıcak bir şeyler içebileceğiniz tatlılarından tadabileceğiniz güzel ve önerebileceğim bir başka kafe. Bazilikanın yanında bulunan ortamı oldukça sıcak ve insanların tercih ettiği bir kafe olması kalabalık oluşundan anlaşılıyor. Mutlaka Cafe Vian de birşeyler içmenizi tavsiye ederim.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi 12
Cafe Vian

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte de gece hayatı oldukça canlıydı. Bölge de oldukça fazla kafe, pub ve barlar bulunmakta. Burada ki publar da arkadaşlarınızla birlikte oturup bir şeyler içebilir ve güzel vakit geçirebiliyorsunuz. Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi ikinci yazısı ile devamı gelecektir.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.