Macaristan’ın Budapeşte den sonra en büyük ikinci şehridir Debrecen. Debrecen de bulunan Debrecen Üniversitesi ve Debrecen Reformed Theological Üniversitesi bölgeye oldukça Türk ve yabancı uyruklu öğrencileri kendine çekmekte. Macaristan Debrecen gezilecek yerler bakımından bölgenin diğer semtlerine göre daha az olsa da sizler için birkaç tarihi ve doğayla iç içe yer önereceğim.

Ben Debrecen’e geçtiğimiz Ekim ayında sonbahar da gitmiştim ki orada hava Türkiye ye göre biraz daha soğuk oluyor. Eğer Ekim ayında gitmeyi düşünüyorsanız Debrecen ve ya Budapeşteye, yanınıza kalın giysiler ve mont almayı unutmayın derim. Debrecen Macaristan da Budapeşte den sonra gelen en büyük ikinci şehirmiş.

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler

Nagyerdei Park

Great Church

Debrecen Plaza Avm

Debrecen University

Kerekerdö Adventure Park

Deri Museum

Nagyerdei Park: Ağaçlık alanlarla kaplı olan etrafında göllerin bulunduğu kuşların cıvıl cıvıl öttüğü bir doğa parkı. Park oldukça büyük, güzel ve sessiz. Doğayla iç içe bir gün geçirmek dinlenmek ve ya doğa yürüyüşü, koşu yapmak isteyenler için çok ideal bir park. Ben yürüyüş yapmıştım, etrafı seyredip doğanın keyfini çıkarmak için güzel bir bölge.

Great Church Nagytemplom : Debrecen şehir merkezinde bulunan bir kilise olan Great Church Debrecen de görülmesi gereken kiliselerin başında gelmekte. En büyük Calvinist kilisesi imiş. Benim uğradığım gün hava şansıma çok güzel ve güneşliydi. Kilisenin içerisine girip sessiz bir şekilde etrafı inceleyebilirsiniz. Debrecen deki en büyük kilise olan Great Church her gün sabah 9 ile akşam üstü 6 ya kadar açık.

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 4
Great Church

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 5

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 6

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 7
Kilise

Debrecen Plaza Avm : Debrecen de yer alan ve ben avm siz yapamam, nereye gitsem alışveriş yapmam gerek diyenler için tam da ideal bir alışveriş merkezi. İçerisinde zara dan tutun birçok şuan Türkiye de meşhur olan (türk markaları hariç tabi) mağazalar bulunmakta. Klasik bir alışveriş merkezi fakat zaman geçirmek istiyorsanız zaten şehir merkezinde her yere de oldukça yakın olan bu alışveriş merkezinde tur atabilir Macaristan Debrecen gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz..

Debrecen University :  Macaristan Debrecen Üniversitesi bölgedeki en büyük üniversitelerden biri. Oldukça güzel ve ihtişamlı görüntüye sahip bir üniversiteydi. İçerisine girebiliyorsunuz herhangi bir sorun yaşamadan.

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 8
Debreceni University
Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 9
Üniversite

Kerekerdö Adventure Park : Macaristan Debrecen gezilecek yerler arasında bir başka listeye ekleyebileceğiniz park ise Kerekerdö Adventure park. Özellikle aileler ve çocuklar için oldukça güzel olan bu park sadece haftasonları sabah 10 dan akşam 6 ya kadar açık olduğu bilgisine ulaştım. Pamuk prenses ve yedi cücelerin figürlerinin ve evlerinin bulunduğu bu park da yürüyüş yapmak oldukça keyifli. Ayrıca içeride birkaç restoran da bulunmakta.

Deri Museum : Kurucunun soyadının Deri olmasıyla adını müze zaten Deri müzesi olmasıyla birlikte almıştır. Deri Müzesini ziyaret edebilir hakkında uzun bilgiyi linkten inceleyebilirsiniz. Hafta içi her gün 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olan Deri Müzesini Macaristan Debrecen gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 10
Debrecen de bir ev

Macaristan Debrecen Gezilecek Yerler 11

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.