Makyaj Teknikleri , Baking Makyaj Nasıl Yapılır ?

Herkese merhaba.. Bir çok farklı makyaj teknikleri bulunuyor. Bu tekniklerden özellikle bu birkaç yıldır en fazla trend olanlar arasında Kontür Makyaj, Strobing Makyaj (ıslak makyaj) Baking makyaj yer alıyor. Gelin bu makyajı pişirme yöntemi nedir ? Baking makyaj nasıl yapılır ? inceleyelim.

Aslında kontür makyajı gibi yine en fazla Kim Kardashian’ın kullandığı ve popüler yaptığı makyaj tekniklerinden biri aslında. Makyajı pişirme işlemi olarak geçmesinin sebebi bu makyaj tekniğinde en çok kullanılan malzeme olan pudranın yüzde bir süre bekletilmesinden dolayı.

Bu teknik aslında strobing tekniği gibi yüzün bazı kısımlarının aydınlatılması işlemidir. Fakat strobing tekniğinde ışıltılı ve nemli ürünler kullanılırken Baking tekniğinde tam tersi mat ve pudra formunda ürünler kullanılıyor. Pudranın özellikle göz altına çeneye ve yüzün kenarlarına sürülerek yapılan bir teknik. Makyaj teknikleri arasında yer alan baking yüze porselen makyajı gibi bebeksi bir görünüm veriyor.

Yüz

Baking yani makyajı pişirme yöntemini sizler için uyguladım. Sırasıyla anlatmak gerekirse; öncelikle cildi iyice nemlendirmek gerekiyor. Çok fazla pudra kullanılacağı için cildin kurumasını engellemek açısından hem yüzü hem de gözaltınızı bolca nemlendirmeyi unutmayın. Cildiniz ile uygun fondöteni yüzünüze uygulayın. Ben makeup forever’ın hd fondötenini uyguladım. Daha sonrasında kapatıcı olarak hem güzel kapatan hem de aydınlatan en sevdiğim concealer’lardan biri olan Nars Radiant Creamy Concealer‘ı kullandım. Ürünleri bolca kullanmaktan çekinmeyin.

Ten makyajından sonra göz altlarını pudra ile baking işlemi yapmaya sıra geldi. Mac pudradan bolca göz altıma uyguladım. Uyguladıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletiyorsunuz. Sonra büyük bir fırça ile tüm pudrayı dağıtıyorsunuz. İşte baking işlemi bu kadar.

Gözler

Gözlere Lancome’un eyeliner’ını ince uzun bir şekilde çekerek rimel olarak Benefit Bad Gal Maskarayı kullandım.

Yanaklar

Yanaklara yine isterseniz bronzer ile kontür işlemi uygulayabilir ve ya yalnızca allık sürebilirsiniz. Ben baking işleminden önce elmacık kemiklerimin altına Nars Laguna Bronzer uyguladım. Kontür şeklinden ziyade biraz daha dağıtarak uygulamayı tercih ettim. O yüzden net bir kontür yok. Allık olarak ise krem allıklardan birini kullandım. Aslında bu teknikte krem ürünler yerine pudra ürünler daha fazla tercih edilir. Nars Orgasm allıkta kullanabilirdim fakat Inglot Amc Face blush 94 numaralı allığı tercih ettim.

Dudak

Dudaklarıda aynı şekilde nemlendirici ile nemlendirdim. Mac Dervish ile çerçeve geçerek içlerinide doldurdum. Ruj olarak şeftali tonlarındaki Nars Biscayne Park Satin Jumbo Ruj kullandım.

Kullandığım Malzemeler

 • Origins Ginzing Göz Kremi
 • Clinique Dramatically Different Moisturizing
 • Makeup Forever Hd Fondöten
 • Nars Radiant Creamy Concealer
 • İnglot amc Face blush 94
 • Nars Laguna Bronzer
 • Mac Pudra
 • Benefit Bad Gal Bang Mascara
 • Lancome Monseiur Eyeliner
 • Blistex Nemlendirici
 • Mac Dervish Dudak Kalemi
 • Nars Biscayne Park Satin Jumbo Ruj

Makyaj Teknikleri

Baking makyaj tekniğide işte böyle. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.