Birkaç yıldır dünyada olmak üzere ülkemizde de oldukça ses getiren içeceklerden biri olan Matcha Çayı yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmiş hali oluyor. Güçlü bir çay olduğu biliniyor. Toz haline getirilip, içiliyor. Dilerseniz tek başına dilerseniz yemeklerin ve ya pasta, börek gibi yiyeceklerin yanında da tüketebiliyorsunuz. Matcha Çayı nedir ve Matcha Çayı ne işe yarar gibi soruları öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Japonlara özgü yeşil çay türüdür. Toz halinde satılan açık yeşil renkli bir çay. Japonlar bu çayı genellikle toz halinde direkt suya atıyorlar ve bamboo wisk (aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz) denilen karıştırma fırçası ile bir kasenin içerisinde karıştırıyorlar. Tozu bu şekilde karıştırarak içecek haline, sıvı kıvama getiriyorlar. Bu yüzden köpürüyor. Toz halinde olduğu ve bu şekilde içildiği için diğer tüm yeşil çaylar arasında antioksidan özelliği en fazla bulunan çaylar arasında yer alıyor. Tadı genellikle çok merak ediliyor. Ben henüz denemedim fakat tadının yeşil çaya benzetildiğini duydum.

Matcha Çayı Nedir ? Faydaları Nelerdir ? 3

Japonların geleneksel çay seremonilerinde servis ettikleri çaylardan biridir. Oldukça güçlü şekilde çekilmiştir. Matcha Çayı Migros gibi büyük marketlerde satılmıyor ben henüz rast gelmedim. Görenleriniz olursa iletebilirsiniz.

Matcha Çayı Faydaları

  • Karaciğer ve böbrek gibi organların işleyişine yardımcı oluyor
  • Zayıflamaya yardımcı oluyor
  • C Vitamini bakımından zengin
  • Stresi azaltıyor
  • Metabolizmayı hızlandırıyor
  • Yağ yakımında etkili
  • Vücudu dayanıklı ve dinç hale getiriyor
  • Alzheimer gibi hastalıklara iyi geliyor
  • Birçok kanser hastalığına iyi geliyor

Matcha Çayı Nedir ? Faydaları Nelerdir ? 4

Matcha Çayı kullanımı için aldığınız bir kutunun kullanım süresi 10 gün olarak belirlenmiş. Sabah ve akşam olarak kullanılması en uygun görülen zaman dilimleri. Bir fincanın içerisine bir tatlı kaşığı toz halindeki çayı ekleyerek içebiliyorsunuz. Eğer topaklanırsa biraz daha fazla karıştırmanız gerekli. Normal çaylara göre tadı biraz farklı gelebilir. Bu yüzden biraz tat vermesi açısından içerisine bal katıp içebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmuyor.

Matcha Çayı zayıflama mümkün deniyor.  Matcha Çayı ile zayıflayanlar oluyor tadını pek sevmeseler bile zayıflamak uğruna içebiliyorlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliği fazla ve bu yüzden bu bitki çayı yavaş çalışan metabolizmayı hızlandırmaya yarıyor ve birkaç kat daha güçlendiriyor. Düzenli kullanıldığı zaman kilo kaybının olmasına yardımcı oluyor. Kilo kaybederken yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlıyor. Hem detoks görevi görüyor, vücudun yenilenmesine katkı sağlıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Sağlıklı zayıflamada tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiş durumda. Ayrıca içeriğinde bulunan çinko ve selenyum ile vücudunuzun ihtiyacı olan çinko karşılanmış oluyor. Detoks Suyu ile alakalı bilgi edinmek isterseniz daha önce yazmış olduğum yazımı inceleyebilir, linke tıklayabilirsiniz.

Matcha Çayı

Matcha Çayı Nerede Satılır ?

Matcha Çayı nereden alınır diyecek olursanız internette Matcha Çayı satan birçok site bulunuyor. Yazar yazmaz birkaç satan site bulabilirsiniz zaten. Fakat internetten almak istemiyorsanız büyük aktarlarda bulabilirsiniz. Matcha Çayı fiyat konusuna gelecek olursam gramına göre değişiklik gösteriyor. İnternet sitelerinde de gezindim çoğu sitede farklı fiyatlar var. BetateaShop da 50 gram’ı 28 tl. 35 tl ve ya 50 tl gibi gramajına göre değişen fiyatlara sahip. Önemli olan orijinali yani iyisini bulabilmek. Ayrıca Starbucks da bulabilmeniz mümkün. Fiyatı 11 tl.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir diğer yazım Dukan Birası ile alakalı, zayıflatan çaylardan biri olan bu içeceği de inceleyebilir bilgi alabilirsiniz. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Herkese sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.