Transparan Pudra Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Herkese merhaba.. Makyajın sabitleme konusunda ustalarından biri olan, çoğu zaman makyajımızı kurtaran yardımcılarımızdan ve baking tekniğinin olmazsa olmazıdır pudralar. Peki Transparan Pudra ne işe yarar ve tam olarak nasıl kullanılır ? bundan bahsedelim.

Makyajın sabitleme konusunda ve uzun süre kalmasını sağlayan makyaj malzemelerinden biri olan pudralar eskiden genellikle yalnızca profesyonel makyaj artistleri tarafından kullanılmaktaydı. Özellikle toz pudralar.. Fakat şimdilerde neredeyse makyaj yapmayı bilen tüm kızlarda sıkıştırılmış ve ya toz Transparan Pudra bulunuyor. Kısacası tüm kızların makyaj çantasında yer alan bir ürün haline geldi. Peki tam olarak ne işe yarar ?

Transparan Pudra Nedir?

Pudra makyajın fazlalıklarını alır, makyajınızı sabitleyerek gün boyunca kalıcı olmasını sağlar. Fondöten, concealer, allık, bronzer gibi ürünlerinizin yüzünüzde daha uzun süre kalmasını sağlayan bir malzemedir. Cildinizi ağırlaştırmadan, kadife gibi görünmesini sağlar. Tabi markadan markaya göre değişmektedir.

Pudranın yumuşak yapıda olması gerekir. Cildinizi yorgun göstermeyen, Concealer ile göz altlarınızı kapatıp, aydınlattıktan sonra kapatıcınızın uzun süre kalması için pudra ile geçtiğinizde göz altınızı mor ve koyu göstermeyecek bir ürün olması gerekir. Bu sorun çoğu zaman yaşanır. Bu da kapatıcı ile pudranın birbiri ile uyum göstermemesinden dolayı olur.

Benim hala kullandığım ve size önerebileceğim Mac Sıkıştırılmış Pudra şu ana kadar kullandığım ve en sevdiğim, ağırlık yapmayan, yüzümü kadife gibi görünüme kavuşturarak, sabitleyen bir pudra.

Tavsiye edebileceğim daha uygun fiyatlı pudralardan biri ise bir çok kozmetik marketinde bulabileceğiniz Maybelline Fit Me Pudra. Yine aynı şekilde sıkıştırılmış formda bir pudradır.

Transparan Pudra Nasıl Kullanılır ? 

Sıkıştırılmış formdaki pudraları kullanmak daha kolaydır. Sabitleyen pudraların yanı sıra koyu renkteki Bronzer Pudralarda bulunmaktadır. Bu pudralar koyu tenli kişiler içindir. Bronzer ise açık tendeki kişilerin kontür ve ya güneşte yanmış gibi bronzlaşmış görünüm kazanmaları için hazırlanmış sıkıştırılmış formdaki makyaj malzemeleridir. Kullandığım en iyi bronzerlardan biri ise Nars Laguna Bronzer.

Büyük bir pudra fırçası ile makyajınızın tamamı bittikten sonra pudrayı tüm yüzünüze fondöteni sabitlemek için, göz altlarınıza kapatıcıyı sabitlemek için geçersiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta pudradan çok miktarda almamak ve kullandığınız fırçanın büyük, kıllarının da yumuşak olması gerekmektedir. Göz altınızı concealer’ı sürdükten sonra son işlem olarak sabitlemek için küçük boyutta yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanmanız gerekiyor.

Verebileceğim bir ipucu ise; dudak kaleminin daha uzun süre kalıcı olması için dudak kalemini sürdükten sonra pudra ile üzerinden geçmek. Daha sonra tekrar dudak kalemini sürmek ve dilerseniz rujunuzuda üstüne sürebilirsiniz.

Pudranın en çok uygulandığı nokta ise T bölgesidir. Özellikle T bölgesi yağlanan kişilerin transparan pudra ile T bölgesine geçerek o kısmı matlaştırmış ve kadifemsi bir görüntü oluşturmuş olursunuz.

Umarım yazı hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.