Vize alma işlemleri ile alakalı benim yaşadığım, bu sürecin nasıl geçtiği ve benden istenen belgeleri sizlerle paylaşacağım.

Ben öncelikle Macaristan’a gideceğim için  Schengen Vizesi almam gerekiyordu. Bu Schengen vizesi ile bütün Avrupa ülkelerine girip çıkabiliyorsunuz. İlk olarak istediğiniz süre kadar 1 yıl ve ya 10 yıl kadar pasaportunuzu almak için süre belirleyip bankaya bir miktar bu süreye bağlı olarak değişen miktarda parayı yatırıp daha sonra emniyetten randevu alıp pasaportunuzun işlemleri yapılıyor. 4-5 gün gibi bir sürede de pasaportunuz evinize geliyor.

Pasaportu aldıktan sonra sıra vize alma işlemlerine geliyor ki bu işin zor kısmı. Avrupa ülkelerinden birine gitmek istiyorsanız Schengen vizesi almanız gerekiyor. Macaristan, Portekiz, Slovenya ve Norveç için Orange Vizeden başvuru yapılabiliyor diye biliyorum. Benim Macaristan için Schengen vizesi almam gerekiyordu. Orange Vize sitesinden randevu alıyorsunuz. Genellikle sabah saatlerinde oluyor ve çok sıra beklemiyorsunuz. Orange vizenin başvuru merkezi Harbiye Şişli de yer almakta. Gerekli bilgilere sitelerinden de ulaşabilirsiniz. Vize almak sandığınız kadar çok zor değil eğer gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız.

Birkaç farklı vize tipi bulunmakta. Turistik ve Ticari Vize gibi. Ben burada tabi ki Turistik Vizeden bahsetmekteyim. Çalışan ve çalışmayanlardan istenilen belgeler de haliyle değişebiliyor. Çalışan kişilerde iş yeri bilgilerine kadar ne kadar süre izin alabiliyorsunuz hepsinin belgesini istiyorlar. Ben henüz çalışmayan biri olarak benden istenilen belgeler şu şekilde idi..

Tekrar belirtmemde fayda vardır. Bu yazmış olduğum benden istenen belgelerdir. Çalışan ve ya öğrenciyseniz mutlaka farklılık gösterecektir. O yüzden iyice araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim.

Vize Alma İşlemleri

  1. Uçak biletimi 1 ay gibi bir süre önceden aldığım için hemen bunun çıktısını belgelerimin arasına koydum. Ama olur da vize vermezlerse yanmasın uçak biletim diye düşünüyorsanız önceden uçak bileti randevusu alabilirsiniz böylelikle yanmamış olur. Harbiyede bulunan Türk hava yollarının bilet satış noktasından randevulu bilet alabiliyorsunuz.
  2.  2 Adet biometrik fotoğraf Herhangi bir evinizin yakınında her zaman gittiğiniz bir fotoğrafçıya ben pasaport için biometrik fotoğraf istiyorum diyorsunuz zaten fotoğrafçı bildiği için size söyleyecektir. Çok ağır dumanlı göz makyajı gibi bir makyaj yapmanız gerekiyor onun yerine daha sade rimel hafif allık ve ruj şeklinde makyaj yapabilirsiniz. Daha sade görünümlü ve sade giyimli bir fotoğrafınızı çektiriyorsunuz.
  3. Otel Rezervasyonu Kalacağınız yerinizi önceden belirlemeniz her zaman için daha iyidir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırdığınız otelinizin belgesini bulundurmalısınız.
  4. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi mutlaka olması gerekiyor.
  5. Banka Hesabı Dökümü orada ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacaksınız ve banka hesabınızda para sizin için orada geçinmenize yetecek bir miktar mı bunlara bakılması gerekiyor. Eğer ki sizin banka hesabınız yok ise ailenizden birinin babanızın ve ya annenizin hesabını da onların izniyle birlikte kullanabilirsiniz. En az 1.500 tl bakineyizin olması gerekiyor.
  6. Taahhütname banka hesabı olan kişinin yani eğer kendi hesabınız yok ise ailenizden birinin hesabını kullanacak iseniz o kişinin yani masrafları karşılayacak olan kişinin imzaladığı bir belge. Örnek vermek gerekirse babanızın ise babanızın karşılayacağına dair hazırladığı imzalamış olduğu bir kağıt.
  7.  Kimlik Fotokopisi
  8. Pasaport Fotokopisi kimlik bilgilerinizin yazılmış olduğu sayfa ve daha önceleri işlem görmüş sayfalar.
  9. Kayıt Formu kimlik bilgileriniz gibi bilgilerle doldurduğunuz kayıt formu.

Böylelikle benim nasıl vize aldığımı vize istenilen belgeler ve vize alma işlemlerimi yazımda öğrenmiş oldunuz. Herhangi bir başka sorunuz olursa bana instagram hesabımdan ve ya buradan yorum kısmına yorum bırakarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Sevgiler..

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.