Merhaba yeniden. Bugünün konusu deneyimlemiş olduğum yüz maskesi nasıl uygulanır ve yüz maskesi kaç dakika bekletilmeli gibi soruların cevapları.

Yüz maskesi kaç dakika bekletilir gibi sorularınız varsa bu yazımda hepsini benim deneyimlerim ile bulabileceksiniz. Öncelikle yüz maskesi nasıl uygulanır bunu açıklayalım. Öyleyse anlatmaya başlayalım..

Ara sıra bizim gibi cildimizinde nefes almaya ihtiyacı var. Yapılan makyajlar ve hava kirliliği yetersiz beslenme gibi sebeplerden dolayı cilt yıpranabiliyor, kuruyabiliyor, bu yüzden de cildimizin yeterli nem ve parlaklığa ihtiyacı oluyor.

Güzellik için yapılan yüz maskeleri cildimizin daha sağlıklı olmasını tıkalı olan gözeneklerin açılmasını ve bu gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Cildimize nefes aldırır ve daha sağlıklı görünmesinde yardımcı olur. Kirli hava ve makyaj kalıntıları nedeniyle gözeneklerimiz tıkanıyor cildimiz yoruluyor haliyle. Makyajımızı ne kadar temizlesek bile cildimizde makyaj kalıntıları olabileceğini düşünürsek bir süre sonra cilt bakımı yapmaya hepimizin ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Yüz maskeleri için evde uygulanabilecek kolay tariflerin yanı sıra kozmetik mağazalarında satılan birçok markanın kendi ürünleri de bulunmakta. Oldukça fazla yüz maskesi çeşidi var. Tek kullanımlıklardan krem halinde ambalajlanmış uzun süre kullanabileceğiniz ürünlere kadar birçok seçenek var.

Bu yüz maskelerinin içerisinde (farklılık gösteriyor tabi maskeden maskeye ve markaya göre) cildimiz için yararlı olan vitaminler de var. Mesela yoğun nemlendirici yüz maskeleri gibi..

Maskeyi yüzümüze uygularkende mutlaka dikkat etmemiz gereken hususlar var.

Yüz Maskesi Nasıl Uygulanır ? Yüz Maskesi Ne Zaman Yapılmalı ?

Öncelikle herhangi bir yüz maskesi uygulamadan önce yüzümüzün iyice temizlenmiş olduğundan emin olmamız gerekiyor. Tabii ki makyajlı bir yüze maske uygulama gibi saçma bir hata yapmamalıyız. Makyajınız var ise silerek tamamen saf su ile yüzünüzü 1-2 kez yıkayarak temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Çünkü temiz bir cildin gözenekleri açılacak böylelikle uygulayacağımız maske de daha iyi bir şekilde cildimize nüfuz edebilecektir.

Yukarıda da söylediğim gibi cildimizi temizledikten sonra yüzümüzü ılık su ile 1-2 kez yıkamamız iyi olacaktır. Çünkü maskeden alacağımız verim artacak.

Yüz Maskesi Nasıl Uygulanır? Yüz Maskesi Kaç Dakika Bekletilir? 2

Yüz Maskesi Kaç Dakika Bekletilir ?

Gelelim maskenin bekleme süresine. Her yüz maskesinin yüzde bekleme süresi vardır. Ne kadar süre yüzünüzde kalması gerekli olan maskenin kullanım talimatlarında yazar zaten. Eğer bir ürünü kozmetik marketlerinden almışsanız arka kısım da genellikle 15-20 dakika bekletiniz yazacaktır. Fakat aldığınız ürünün arkasına mutlaka bakın ve ona göre maskeyi yüzünüzde bekletin. Eğer yazmıyorsa almadan önce satın aldığınız yerdeki görevli kişilere mutlaka danışın.

Kendi hazırladığınız tarifler de ise mutlaka tarifine baktığınız yerde ne kadar süre kalması gerektiğine de bakın.

Gerektiği kadar beklettikten sonra uygulanan maskeyi yüzünüzden çıkarmaya sıra geldi. Bana sorarsanız yüz maskelerini içme suyu ve ya arıtma suyu ile çıkartmak çok daha mantıklı. Bir içme ve ya arıtma suyu ile (ılık olsun) maskeyi çıkartabilirsiniz.

Maskeyi yüzünüzden tamamen arındırdıktan sonra çok hafif bir şekilde yüzünüzü havluya ve ya kağıt mendile silebilirsiniz.

Daha sonra da yüzünüze her zaman kullandığınız cilt tipinize uygun günlük ve ya akşam ise akşam keminizi sürüp yüzünüzün nemlenmesini sağlayın.

Benim kullandığım nemlendirici ise daha önce yazısını yazmış olduğum Biotherm aquasource nemlendirici krem. Linke tıklayarak hem ürünü hem deneyimlerimi inceleyebiliriz.

Ayrıca maskeyi sadece yüz kısmınıza değil boyun kısmına da sürebilirsiniz. Nemlendiricinizi de aynı şekilde. Normal cilt tipine sahip kişiler en fazla haftada bir kez yüzüne maske uygulayabilir. Yağlı cilt tipine sahip kişiler de haftada 2 kez uygulayabilir fakat bence 15 günde bir uygulamak daha sağlıklı olacak benim düşüncem bu şekilde.

Umarım yazı hoşunuza gitmiştir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler..

Yüz Maskesi ile ilgili taglere aşağıdaki instagram eklentisinden bakabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.